مقالات

نحوه تعویض فیلتر روغن تویوتا کرولا

نحوه-تعویض-فیلتر-روغن-کرولا

روغن موتور، یکی از اصلی‌ترین نیازهای هر خودرو برای داشتن عملکرد مناسب است. موتور خودرو، قلب تپنده آن است و بی‌توجهی به آن، خسارات جبران ناپذیر و هزینه بر بسیاری را به خودرو شما وارد می‌کند. یکی از راه‌های بهبود عملکرد موتور خودرو و افزایش طول عمر آن، استفاده از روغن موتور مناسب است.

فیلتر روغن تویوتا کرولا

سیستم روانکاری جزو قسمت های فنی خودرو به حساب می آید که از دو جهت در بالا بردن راندمان خودرو اهمیت دارد. این فرآیند با روان کردن حرکت قطعات متحرک و نزدیک به یکدیگر و جلوگیری از اصطکاک آن ها، استهلاک قطعات مختلف را کاهش می دهد. در کنار این قضیه احتمال بالا رفتن دمای موتور و بخش های مختلف آن را کاهش می دهد و در تنظیم دمای سیستم های فنی خودرو موثر است.

با توجه به این نکات، فیلتر روغن تویوتا کرولا باید از کیفیت و خلوص کافی برخوردار باشد. از آنجایی که روغن موتور با جریان یافتن در بین بخش ها و قطعات موتور ، ذرات ریز را با خود به مخزن روغن بر می گرداند و اگر تصفیه نشود تمامی آن ذرات و آلاینده ها  به قطعات مختلف باز می گردند و در عملکرد موتور اختلال ایجاد می کنند و هم چنین اصطکاک قطعات را افزایش  می دهند. در نهایت روغن پیش از بازگشتت به مدار، نیاز به پاکسازی دارد.

سایر مقاله ها  تویوتا پرادو وی ایکس چهار در بخریم یا راوفور؟

تعویض-فیلتر-روغن-کرولا

وظایف فیلتر روغن تویوتا کرولا

فیلترهای روغن کرولا بایستی دارای سوپاپ اطمینان باشند تا در موقع لزوم و در صورت کثیفی کاغذ صافی مسیر عبور روغن را از خارج صافی فراهم کنند تا موتور دچار افت فشار روغن نشود.

نکته دیگر در فیلتر های روغن این است که در موقع خاموش شدن موتور، فیلتر بتواند روغن داخل خود را حفظ کرده و خالی نشود. این عمر باعث می شود تا هنگام روشن شدن دوباره موتور، جریان روغن فورا برقرار شود و به همه قسمت ها برسد. اگر فیلتر روغن کرولا خالی از روغن باشد حدود چند ثانیه طول خواهد کشید تا فیلتر پر شود و سپس روغن به قسمت های دیگر موتور خواهد رسید.

فیلتر روغن تویوتا کرولا به نوعی جزو لوازم یدکی کرولا به حساب می آید و از جمله اقلام پر مصرف می باشد، پس باید دارای کیفیت مناسبی باشد.

از وظایف فیلتر روغن کرولا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تصفیه روغن و حفظ تمیزی و خلوص آن و همچنین حفظ سلامت قطعات موتور
  • افزایش طول عمر روغن و کارایی آن در کنار افزایش راندمان موتو
  • باز نگه داشتن مدار روغن با تمیز کردن آن و پیشگیری از رسوب ذرات در مسیر
  • حفظ حجم و فشار روغن در شرایط مطلوب موتور

وظایف فیلتر روغن

نحوه تعویض فیلتر روغن تویوتا کرولا

در ادامه ویدیویی از نحوه تعویض فیلتر روغن تویوتا را می بینیم.

بهترین روغن برای تویوتا کرولا

برای تویوتا کرولا مدل 2001 تا 2008، با توجه به دفترچه راهنمای این نسل، مناسب ترین روغن موتور با گرید 5W30 یا 5W40 و سطح کیفی SM می باشد. همچنین توصیه شده است از روغن موتور تمام سیننتیک در این خودرو استفاده شود. برای این خودرو که دارای موتور 1800 سی سی می باشد، بدون تعویض فیلتر به 4 لیتر و با تعویض فیلتر به 4.2 لیتر روغن موتور نیاز است.

سایر مقاله ها  علائم سوختن واشر سر سیلندر ( 7 نشانه )

برای مدل های جدیدتر تویوتا کرولا مانند کرولا 2009 روغن با گرید 5W30 یا 5W40 با سطح کیفی SN توصیه می شود. مدل هایی که بعد از سال 2009 تولید شده اند از دو نوع موتور مختلف با حجم 1800 و 2400 سی سی بهره مند هستند. نوع روغن استفاده شده در این موتورها یکسان می باشد.

بهترین-روغن-کرولا

زمان تعویض روغن موتور تویوتا کرولا

در حالت کلی و توصیه عمومی این است که بعد از پیمودن 5000 کیلومتر، زمان مناسب برای تعویض روغن موتور خودرو می باشد. ولی این توصیه کمی می تواند سخت گیرانه باشد و مکانیک های ماهر و متخصص این عدد را به عنوان یک عدد متوسط می دانند.

واقعیت این است که خودروهای مختلف، زمان بندی مختلفی را برای تعویض روغن موتور طبق دفترچه راهنمای خود دارند. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی در سالیان اخیر تلاش متخصصان بر این بوده که محدوده زمانی مورد نیاز برای تعویض روغن موتور را تا حد امکان طولانی تر کنند. امروزه برخی از خودروها در مسافت های 12 و 16 هزار کیلومتر نیاز به تعویض روغن موتور پیدا می کنند.

برای خودروی تویوتا کرولا، روغن های تولید کنندگان اروپایی به طور معمول بین از 5 تا 7 هزار کیلومتر می باشد اما در واقعیت برای اکثر مارک ها دوره تعویض 10 هزار کیلومتر در نظر گرفته شده است.

زمان تعویض فیلتر روغن

قیمت فیلتر روغن تویوتا کرولا

روغن و فیلتر روغن تویوتا کرولا در بازار با برند های مختلف ایرانی و خارجی و همچنین قیمت های مختلف به فروش می رسد. به سبب تغییر قیمت های لحظه ای در بازار برای اطلاع از آخرین قیمت ها و راهنمایی جهت خرید آگاهانه تر می توانید با کارشناسان تویوتا مرکزی در تماس باشد.

سایر مقاله ها  علت لرزش تویوتا کمری چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − شش =