مقالات

علت لرزش تویوتا کمری چیست ؟

علت لرزش تویوتا کمری چیست ؟

اکثر کسانی که صاحب خودرو تویوتا کمری مدل های 2007 تا 2011 بوده اند کاملا از این خودرو ژاپنی راضی بوده و کمتر پیش آمده که برای تعویض لوازم یدکی تویوتا کمری به مراکز مربوطه مراجعه کرده باشند . اما یکی از شایع ترین مشکلات این خودرو لرزش موتور تویوتا کمری ACV-40 است.

اما علت این لرزش چیست و آیا نشانه این است که خودرو اسیب دیده است . در ادامه مقاله همراه ما باشید تا به این موضوع بپردازیم.

خرابی بالانسر

موتور چهار سیلندری که بر روی کمری نصب شده از نوع 2AZ-FE تویوتا است و با حجم ۲.۴ لیتری، موتور کم استهلاک و با بازدهی متوسط است. اساس احتراقی این موتور همانند موتور تتا II هیوندای و کیا است و برای اینکه اثر ناک و لرزش این موتور خنثی شود از بالانسر در زیر موتور ( زیر محفظه کارتل) استفاده می شود.

بالانسر این موتور با اتصال چرخ دنده ای با میلنگ، به گردش در آمده و با لنگ هایی که دارد فشار ناک بلوکه سیلندر را معکوس میکند.

نقش بالانسر در موتور اگر خیلی خلاصه توضیح داده شود جلو‌گیری از لرزش بیش از حد موتور است و در صورت خراب بودن و درست تایم نکردن آن سرنشینان خودرو لرزشی غیر طبیعی در صندلی ها و داشبور حس میکنند.

در نتیجه یکی از عواملی که می تواند در موتور تویوتا کمری لرزش ایجاد کند خرابی و وجود عیب در بالانسر است.

سایر مقاله ها  همه چیز در مورد کمپانی بزرگ تویوتا
بالانسر
بالانسر

عدم سرویس دوره ای

مهمترین عامل ؛ عدم سرویس های دوره ای سیستم کنترلر موتور است، در واقع در هفتاد درصد موارد؛ این لرزش به دلیل پیری و خستگی کنترلر موتور ایجاد می شود. شمع ها، وایر های کوچک انتهای کویل های کمری، سوزن ها، مدارات سوخت رسانی، صافی بنزین و خصوصا دریچه گاز؛ در صورت مستهلک شدن و اتمام تاریخ مصرف، و یا کثیفی و جرم گرفتگی، باعث می شوند یونیت کنترل موتور با ناک شدید مواجه شود و با سنسور هایی که در اختیار دارد خصوصا سنسور مپ و اکسیژن، تزریق بنزین برای جلوگیری از افت دور موتور را بالا می برد، اما این افزایش نیز نمیتواند جلوی لرزش را بگیرد و در انتها موتور تسلیم می شود.

موتور تویوتا کمری فوق العاده جان سخت بوده و به سادگی از کار نمی افتد اما این بدان معنی نیست که موتور دچار عیبی نشده است، وجود رینگ موتور فرسوده و واشر سرسیلندر خسته در این موتور عامل دیگری است که قدرت موتور را کاهش داده و باعث ایجاد لرزش در موتور می شود.

سرویس دوره ای تویوتا کمری چه زمان باید انجام شود؟

جهت انجام سرویس های دوره ای تویوتا کمری شما باید هر 5000-8000 کیلومتر به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

سایر مقاله ها  معرفی تویوتا CHR خودرویی متفاوت از این کمپانی

حتما به این مورد توجه داشته باشید که جهت انجام سرویس های دوره ای به مراکز معتبر در این زمینه مراجعه کنید.

سرویس دوره ای تویوتا کمری

وجود ایراد در توربین گیربکس

عامل دیگری که گاها سبب ایجاد لرزش در موتور تویوتا کمری می شود وجود ایراد در توربین گیربکس یا به اصطلاح علمی تورک کانورتور است. در این حالت عموما موتور در دور درجا عادی بوده اما زمانی که شما از N به R یا D شیفت می نمایید موتور وارد لرزش می شود. با توجه به اینکه نقش توربین در گیربکس اتوماتیک همانند نقش کلاچ است با مشاهده علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک بهترین اقدام مراجعه به تعمیرگاه‌های مخصوص برای تست توربین گیربکس اتوماتیک و رفع ایرادات احتمالی این قطعه است.

نحوه تست توربین گیربکس اتوماتیک

در راستای بررسی و مشاهده علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک به معرفی یک تست برای تشخیص سلامت توربین در گیربکس اتوماتیک خودرو می‌پردازیم. برای انجام تست توربین گیربکس اتوماتیک کافیست مراحل زیر را به ترتیب و با دقت در خودرو انجام دهید:

  1. ابتدا خودرو را روی دنده قرار دهید.
  2. پای چپ خود را روی ترمز فشار دهید.
  3. سپس پدال گاز را تا انتها فشار دهید.
  4. در این حالت دور موتور باید تا حدود ۲۰۰۰ افزایش پیدا کند.

مواجه نشدن با نتیجه این تست مساوی با ضعیف شدن توربین است. باید سریعا برای بررسی وضعیت توربین گیربکس اتوماتیک خودروتان اقدام کنید. مراجعه به تعمیرگاه‌های تخصصی و مجاز برای انجام تست و رفع مشکلات بوجود آمده در نحوه عملکرد توربین گیربکس اتوماتیک بهترین اقدام در زمان مواجهه با این شرایط است.

 

سایر مقاله ها  تویوتا پرادو وی ایکس چهار در بخریم یا راوفور؟
بررسی توربین گیربکس

گرفتگی کمپرسور کولر

ایراد لرزشی دیگری که در تابستان با آن مواجه می شوید گرفتگی کمپرسور کولر است، زمانی که کمپرسور کولر بار اضافی بگیرد موتور با افت قدرت مواجه شده و وارد همان بحث افت دور موتور و لرزش خواهد شد.در این زمان باید کمپرسور کولر چک شود.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم ، عواملی مثل خرابی دریچه گاز و ای سی یو باعث این لرزش در خودرو می شود که بسیار نادر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =